13

maj

Lecznicza moc soków

Wśród soków najzdrowsze są oczywiście te świeżo wyciśnięte i to najlepiej na kilka minut przed spożyciem. Tylko w takich sokach znajdziemy komplet niezbędnych nam witamin i minerałów. W chwili obecnej wiele osób decyduje się na sokoterapię.

Jest ona jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie swojego organizmu z toksyn. Dodatkową korzyścią, którą odniesiemy pijąc świeżo przygotowane soki to wsparcie organizmu w walce z wieloma chorobami. Co ważne, po świeże soki śmiało mogą sięgać różne osoby, wiek nie ma tutaj znaczenia.

Owoce a soki. Właściwości zdrowotne świeżych owoców i warzyw znamy wszyscy. Ale liczba osób, które wiedzą, że świeżo wyciśnięte z nich soki mają takie same walory odżywcze jest niewielka. Jedyną różnicą pomiędzy świeżymi owocami i warzywami a sokami jest mniejsza zawartość błonnika w tych drugich. Jest to ważne w przypadku osób chorujących na wrzody, czy stany zapalne jelit. Soki zawierają także enzymy i antyoksydanty, ale na ich zawartość największy wpływ ma metoda uzyskiwania soku. 

urządzenia do wyciskania soków Wyciskarka czy sokowirówka? To najpowszechniej stosowane domowe urządzenia do przygotowania soku. Do niedawna w polskich sklepach w zasadzie nie było wyciskarek. Większość z nas uważa więc, że wartość soku z sokowirówki jest taka sama, jak wartość świeżych warzyw i owoców. Jest to niestety nie do końca prawda. W czasie pracy sokowirówka może wykonywać w ciągu jednej minuty aż kilka tysięcy obrotów.

W efekcie dochodzi do wzrostu temperatury. Im jest ona wyższa, tym większe ryzyko, że antyoksydanty i enzymy ulegną procesowi utleniania. W efekcie wartość odżywcza tych soków jest mniejsza. Z kolei wyciskarki pracują na bardzo wolnych obrotach, dlatego nie ma obawy, że enzymy i antyoksydanty utlenią się. Taki sok ma więc komplet składników odżywczych. Pamiętajmy, że decydując się na sokoterpię możemy pić tylko soki, które przygotujemy na kilka chwil przed wypiciem. Sok pijemy powoli, małymi łyczkami na pół godziny przed posiłkiem. Na soki kupujemy tylko dobrej jakości warzywa i owoce.

Maciej Ziółkoś

Trener personalny w jednej z warszawskich siłowni.